Ujawnienia ESG
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (dalej „SFDR”) nakłada m.in. na zarządzających alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi szereg obowiązków związanych z ujawnieniami podejścia do uwzględniania w prowadzonej działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w swoich decyzjach inwestycyjnych oraz podejścia do głównych niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych dla czynników zrównoważonego rozwoju.
Zarządzający ASI nie ma odrębnie wydzielonego dokumentu adresującego wprost zagadnienia ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych
Informacja o strategiach dotyczących wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych (art. 3 SFDR)
Goodman&Stone sp. z o.o. jako zewnętrznie zarządzający spółkami inwestycyjnymi (dalej „ZASI”) wyznaje zasadę, iż uwzględnianie w działalności inwestycyjnej czynników zrównoważonego rozwoju – tj. czynników środowiskowych (ang. environmental), czynników społecznej odpowiedzialności (ang. social responsibility) oraz ładu korporacyjnego (ang. corporate governance) -tzw. czynników ESG – jest podejściem, które w dłuższej perspektywie pozwoli na uzyskanie pozytywnego wpływu tak na dobrostan środowiska naturalnego, jak i społeczny.
Mając powyższe na uwadze, ZASI w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych uwzględnia czynniki ESG poprzez:
- analizę projektów inwestycyjnych zarządzanych przez siebie alternatywnych spółek inwestycyjnych pod kątem czynników ESG;
- powstrzymanie się przed inwestowaniem w sektory negatywnie wpływające na czynniki ESG, wśród których ZASI rozpoznaje w szczególności:
- produkcję lub działalność obejmującą jakiekolwiek formy wyzysku, pracy przymusowej lub pracy dzieci;
- komercyjne operacje pozyskiwania drewna w pierwotnym tropikalnym lesie wilgotnym;
- produkcję drewna lub innych produktów leśnych, innych niż pochodzące z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, lub handel nimi;
- pozyskiwanie stworzeń morskich w sposób uznany za degradujący środowisko morskie;
- produkcję broni kontrowersyjnej lub handel bronią z podmiotami objętymi embargiem na broń;
- produkcję lub pozyskiwanie substancji uznanych za niebezpieczne, w szczególności substancji zubożających środowisko naturalne, np. produkcję gazów cieplarnianych lub piasków bitumicznych.
Ponadto, ZASI w prowadzonej działalności inwestycyjnej brać będzie pod uwagę uwzględnianie czynników ESG, a w szczególności ład korporacyjny panujący w podmiotach, w które planowana będzie inwestycja przez zarządzane alternatywne spółki inwestycyjne.