Ujawnienia dokonywane na podstawie Rozporządzenia SFDR

Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych nie bierze się pod uwagę ich niekorzystnych skutków dla czynników zrównoważonego rozwoju  (art. 4 SFDR)

Goodman&Stone sp. z o.o. przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych nie bierze pod uwagę ich niekorzystnych skutków dla czynników zrównoważonego rozwoju.
Powodem takiej decyzji ZASI jest fakt ograniczonej dostępności danych koniecznych do prowadzenia właściwej analizy podmiotów w powyższym zakresie, z uwzględnieniem wymogów SFDR i delegowanego do SFDR Rozporządzenia Komisji (UE) 2022/1288 z dnia 6 kwietnia 2022 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 w zakresie regulacyjnych standardów technicznych określających szczegóły dotyczące treści i sposobu prezentacji informacji w odniesieniu do zasady „nie czyń poważnych szkód”, określających treść, metody i sposób prezentacji informacji w odniesieniu do wskaźników zrównoważonego rozwoju i niekorzystnych skutków dla zrównoważonego rozwoju, a także określających treść i sposób prezentacji informacji w odniesieniu do promowania aspektów środowiskowych lub społecznych i celów dotyczących zrównoważonych inwestycji w dokumentach udostępnianych przed zawarciem umowy, na stronach internetowych i w sprawozdaniach okresowych. Działanie nakierowane na pozyskanie tych danych w sposób znaczny wpłynęłoby na całokształt kosztów procesu inwestycyjnego, co z uwagi na charakter ZASI, rodzaj udostępnianych produktów oraz skalę prowadzonej działalności - ograniczyłoby rentowność zarządzanych ASI.
ZASI w najbliższej perspektywie nie zamierza brać pod uwagę niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych dla czynników zrównoważonego rozwoju, nie wyklucza jednak zmiany podejścia w przyszłości.

Przejrzystość polityk wynagrodzeń w związku z wprowadzaniem do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju (art. 5 SFDR)

Uczestnicy rynku finansowego ujmują w swoich politykach wynagrodzeń informacje o sposobie zapewniania spójności tych polityk z wprowadzaniem do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju oraz publikują te informacje na swoich stronach internetowych.

ZASI nie jest zobowiązana do stosowania w swojej organizacji polityki wynagrodzeń, bowiem zgodnie z art. 3 ust. 2 dyrektywy 2011/61/UE (dalej „Dyrektywa ZAFI”)- powyższych postanowień nie stosuje się do ZAFI zarządzających portfelami AFI, gdy łączna wartość zarządzanych aktywów, w tym aktywów nabytych za pomocą dźwigni finansowej, ogółem nie przekracza progu 100 mln EUR; lub nie przekracza progu 500 mln EUR, gdy portfele AFI składają się z AFI, które nie stosują dźwigni finansowej, i w których prawa do umorzenia nie mogą być wykonywane przez okres pięciu lat od daty początkowej inwestycji w każdy AFI.

Na gruncie prawa polskiego zgodnie z art. 70zb ust. 4 Ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz. U. z 2022 poz. 1523 z późn. zm.) ZASI także jest zwolniona z obowiązku opracowania i wdrożenia polityki wynagrodzeń.

Wobec powyższego ZASI wskazuje, że nie jest podmiotem zobowiązanym do przyjęcia polityki wynagrodzeń, wobec czego nie dotyczy jej wymóg określony w art. 5 SFDR. Niezależnie jednak od powyższego faktu, zgodnie z przyjętą strategią w zakresie podejścia do czynników ESG, ZASI wskazuje, że przyjął w swojej organizacji politykę wynagrodzeń, której celem jest zapewnienie przejrzystości wynagrodzeń w ZASI w związku z wprowadzeniem do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju.

Przejrzystość w zakresie wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju (art. 6 SFDR)

Szczegółowe informacje w tym zakresie ujawniane są w informacjach przedstawianych inwestorom przed zawarciem umowy.

Przejrzystość w zakresie promowania aspektu środowiskowego lub społecznego w informacjach ujawnianych przed zawarciem umowy (art. 8, art. 9, art. 10 ust. 1 Rozporządzenia SFDR)

ZASI nie oferuje produktów finansowych promujących aspekt środowiskowy lub społeczny (lub oba te aspekty), albo mających na celu zrównoważone inwestycje .
Wobec powyższego inwestycja w alternatywne spółki inwestycyjne zarządzane przez ZASI nie uwzględnia unijnych kryteriów dotyczących zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej.
ZASI umieszcza oświadczenie stosowne oświadczenie w tym zakresie o treści: „Inwestycje w ramach tego produktu finansowego nie uwzględniają unijnych kryteriów dotyczących zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej” w sprawozdaniu z działalności dołączanym do sprawozdania finansowego każdej z zarządzanych alternatywnych spółek inwestycyjnych.

Aktualizacja Informacji

Informacje publikowane przez ZASI na podstawie art. 3, 5 oraz 10 Rozporządzenia SFDR będą podlegały bieżącej aktualizacji. Każdorazowo aktualizacja będzie uwzględniała informację o zakresie wprowadzanych zmian.